Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 28 grudnia 2014

Papier czerpany.
Jest takie miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie można samemu zrobić sobie papier czerpany. Jest to wspaniała stara papiernia w Dusznikach Zdroju. To tutaj przyjeżdżają artyści i zarażeni pasją tworzenia "maniacy", by w niepowtarzanej atmosferze starych murów i urządzeń urzeczywistniać małe i duże własne artystyczne wizje. Tutaj można samemu spróbować własnych sił w tworzeniu czegoś nowego. Na zdjęciu powyżej nadruk na papierze czerpanym starej papierni. Poniżej zdjęcie pocztówkowe.
A tak wygląda stara Papiernia na moich zdjęciach zrobionych pod koniec września. Oczywiście ja też robiłam papier czerpany.

Sala wystawowa w Papierni.
Sala wystawowa Papierni.
Tutaj powstaje papier czerpany. Mokro. Wszędzie woda spływająca z sit.
Prasa do odciskania.
Z kadzi , przygotowaną wcześniej pulpę barwi się i przekłada do pojemników, z których czerpie się na sita. Wstępnie odsącza wodę. Na sicie na pulpę nakłada się dodatkowe rzeczy, które są wtapiane w pulpę. Pulpę z ozdobami przenosi się na tkaninę i podkładki z desek. Poddaje odciskaniu. W wyniku odciskania na prasie i suszenia na suszarce taśmowej powstają gotowe arkusze. Obecnie wykonuje się przede wszystkim papier ozdobny. Najczęściej papier ozdobny posiada wtopione części roślin.
M.in. takie arkusze i wiele innych można kupić w sklepiku znajdującym się na terenie Papierni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz